«Переосмислення музею»

Illustration

Коли: 20 березня – 31 травня, 2025 Де: Кривий Ріг

«Переосмислення музею» — кураторський та освітній проєкт, що ставить за мету критично осмислити експозиції Криворізького історико-краєзнавчого музею через призму деколоніального підходу. У фокусі — подолання імперських наративів, створення нових, інклюзивних розповідей про локальну історію та формування сучасного бачення музейної справи в умовах пострадянського простору та повномасштабної війни.
Кривий Ріг — індустріальне місто з глибокими травмами, спричиненими радянською модернізацією, зросійщенням та експлуатацією. Сьогодні воно розташоване поблизу лінії фронту і є символом стійкості, але водночас — простором, де культурна інфраструктура потребує нових змістів. Місцеві музеї часто залишаються носіями застарілих наративів і не є інклюзивними просторами для громади. Проєкт має на меті змінити це.
Проєкт реалізується за ініціативи культурного менеджера та куратора Святослава Михайлова за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи та у співпраці з міжнародним експертом — Нейлом Тітманом (Велика Британія), який має понад 25 років досвіду роботи з культурними інституціями у Європі, Азії, Центральній Америці та на Близькому Сході. До проєкту також долучено експертку дослідницької платформи PinchukArtCentre, Євгенію Буцикіну, яка прочитає лекцію «Деколоніальні стратегії в сучасному мистецтві».
Проєкт включає кілька ключових етапів:
● Open Call для локальних митців, кураторів, дослідників, освітян та інших представників креативного сектору Кривого Рогу.● Освітній модуль: серія онлайн-лекцій та консультацій від Нейла Тітмана, присвячених методологіям деколоніального аналізу музейних колекцій, а також лекція Євгенії Буцикіної. ● Практична робота в музеї: учасники разом із куратором проведуть критичний аналіз обраних експонатів, досліджуючи, як ті репрезентують (або викривлюють) історію.● Мистецькі інтервенції: результати переосмислення будуть втілені у формі мистецьких акцій, перформансів, лекцій або інших публічних подій.● Публічна презентація та документування результатів, що включатиме візуальні та текстові матеріали, публікації в медіа та онлайн-ресурсах.
У більш широкому контексті ініціатива підкреслює важливість регіонального культурного розвитку та демонструє, як локальні ініціативи можуть працювати з глобальними викликами, включно з деколонізацією пам’яті, відновленням ідентичності та створенням сучасних наративів у музейній справі.

Нейл Тітман — експерт із понад 25-річним досвідом співпраці з музеями, галереями та культурними установами в Європі, Азії та Північній Америці. Очолює Kulturalis — видавничу компанію, що поширює світові культури через співпрацю з музеями. Доктор філософії з французької та латинської літератури.
Святослав Михайлов – менеджер культурних проєктів, куратор із понад шістьма роками досвіду у сфері культури. Під його управлінням було успішно реалізовано понад 100 культурних подій, серед яких виставки, фестивалі та лекції як в Україні, так і за кордоном (Франція, Португалія, Литва, Болгарія, Канада). Співпрацює інституціями культури Щербенко Арт Центр (Київ), Криворізький Центр Сучасної Культури / KRCC, Garage33.Gallery-Shelter (Київ), OTOTO Art Foundation (Варшава) та 39.9 Gallery (Київ).
Криворізький Центр Сучасної Культури / KRCC — громадська ініціатива, покликана розвивати культуру, мистецтво, креативні індустрії у Кривому Розі. Місія центру — розвинути культурний потенціал Кривого Рогу, створивши стимулююче середовище для креативних індустрій, через діяльність інституції KRCC.